10 Yıl Sonra Yeniden

Roma döneminde inşa edilen, MS 2. yy’da onarım geçiren ve Bizans döneminde arena olarak kullanılan Türkiye’nin denize yakın en eski tiyatrosu olan 6 bin kişi kapasiteli Telmessos Antik Tiyatrosu 10 yıl sonra Kültür Sanat faaliyetlerine açıldı.

2012 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay döneminde restorasyon çalışmaları için kapatılan Fethiye Telmessos Antik Tiyatrosu çeşitli nedenlerle tamamlanamayınca bu çalışmalar yarım kalmıştı. Muğla Valisi Orhan Tavlı,  Fethiye Kaymakamı Alper Balcı’nın girişimleri ile Kültür ve Turizm Bakanlığının izni ile Telmessos Antik Tiyatrosu yeniden kültür sanat faaliyetlerine hazır hale getirildi. “Telmessos (Fethiye) Antik Tiyatrosu Yeniden” sloganıyla kültür ve sanat faaliyetlerine açılırken, açılış gösterilerine yoğun ilgi oldu.

Fethiye Kaymakamı Alper Balcı eşi Emine Balcı ile, davetlileri karşılarken, açılışa Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP geçmiş dönem milletvekili Ceyhun İrgil, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Yarbay Mustafa Çiçek, İlçe Emniyet Müdürü Kayhan Dadaşoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Turgay Öztürk, İlçe Turizm Müdürü Saffet Dündar, FTSO Başkanı Osman Çıralı, FETOB Başkanı Bülent Uysal, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı İlkay Tugay, TÜRSAB Fethiye BYK Başkanı Özgen Uysal, Fethiyespor Başkan Yardımcısı Nurkaya Gündoğdu, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir ve çok sayıda davetli katıldı.

Saygı Duruşunda bulunulup, İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan açılışta Şükrü Gürel tarafından hazırlanan Eski Fethiye Fotoğrafları Sergisi davetlilere sergilendi. Marmaris Filormani Derneği oda orkestrası üyeleri tarafından müzik dinletisi sunulurken, Ölüdeniz Ortaokulu öğrencilerinden oluşan koroda öğrenciler sevilen şarkıları seslendirdi.

Açılışın son bölümünde de Kardelen Sanat Derneği Türk Müziği Topluluğu da şef Pınar Mezireli yönetiminde birbirinden güzel türküleri söyleyerek davetlilere eğlenceli dakikalar yaşattılar.

“Tiyatromuz Ev Sahipliğine Başlayacak”

Ara ara zeybek gösterilerinin de yer aldığı açılış etkinliğinde kısa bir değerlendirmede bulunan İlçe Turizm Müdürü Saffet Dündar, “2012 yılında temeli atılan restorasyon çalışmaları  malum nedenlerden dolayı uzunca bir süre durmuştu. Bu yıl yapılan bir çalışma ile alandaki son çalışmaları ve temizlik çalışmaları yapılarak alan kültürel faaliyet çalışmalarına tekrar açılması hedeflendi. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın onayı, Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğünden  alınan  olumlu kararlar ve Muğla Valiliğimiz ve Fethiye Kaymakamlığımızın girişimleri ile açılış yapmış bulunuyoruz Buranın restorasyon çalışmaları tamamlanınca resmi açılışını da yapacağız. Ama bundan sonra tiyatromuz kültürel sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapmaya başlayacak” dedi. Haber-Hakan AYKIRI