Yangınlar Turizmi Olumsuz Etkiledi

Son 1,5 yılda Corona virüsü salgını yüzünden zor günler geçiren turizm sektörü, güney Ege ve Akdeniz’de çıkan son orman yangınları nedeniyle bir kez daha yara aldı. Muğla’nın bir çok ilçesinde çıkan ve günler sonra kontrol altına alınabilen yangınlar sonrası, Fethiye’deki  turizmciler  gelecek günler için endişelendiriyor.

 

Fethiye Otelciler Birliği Başkanı ve TÜROFED yönetim kurulu üyesi Bülent Uysal, Fethiye’de tam kapasiteye yakın olan doluluğun yarı yarıya düştüğünü söyledi.

Fethiye’de diğer turizm ilçelerine rağmen büyük yangının olmamasına rağmen önceden yapılan rezervasyonların yüzde 50’sini kaybettiklerini kaydeden Uysal, “Yangın başladığında bayram tatilinin doluluğu otellerimizde devam ediyordu. Bunun da birçoğunu iç pazar misafirlerimiz teşkil ediyordu. Yüzde 90’a yakın dolulukta olan birinci banttaki denize kıyısı olan otellerdeki doluluk, şu an yüzde 60’lara kadar düşmüş durumda. Bu yangının uzun sürmesiyle beraber iç pazardaki ileriye dönük rezervasyonlarımızın da rahatlıkla yüzde 50’sini kaybettik diyebiliriz. Yeni gelen rezervasyonlar da çok sınırlı sayıda, yok denecek kadar az. Doluluklarımız bayağı düştü” dedi.

“Turizm Sektörü Corona Salgınından Sonra Yangınlardan da Darbe Gördü”

Ölüdeniz Mahallesindeki otel  ve işletmelerde  hissedilir derecede düşüş yaşandığını ifade eden Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Muhammet Kökten ise, “Son bir buçuk yıldır corona virüsü salgınından dolayı turizmciler olarak zor günler geçiriyorduk. 1 Temmuz itibari ile sezonumuzu açtık ve biraz nefes almaya başlamıştık ki, şimdi de ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yaşanan orman yangınları sektörü vurdu. Tam anlamıyla yüzde 30 düşüş var şuanda. Edindiğimiz bilgilere göre bu ay sonu işletmesini kapatacak olan tesislerimiz var. İnşallah ülkemizin üzerindeki bu kara bulutlar bir an önce dağılır” ifadelerinde bulundu.

“Çalış Bölgesinde Yüzde 50 Düşüş Oldu”

Fethiye’nin bir diğer turizm merkezlerinden Çalış bölgesinde de durum aynı şeklide. Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, Çalış bölgesinin orman yangınlarından yüzde 50 civarında etkilendiğini söyledi.

Koronavirüs salgını nedeni ile bölgenin en büyük pazarı olan İngiltere’nin kapılarını Türkiye’ye açmaması  ile turizm sektörünün bu yıl parlak geçmediğini dile getiren Mete Ay, “Fethiye’de diğer ilçeler gibi büyük yangın olmamasına rağmen, orman yangınları Fethiye turizmine de yansıdı. Kurban Bayramı tatilinde yaşanan yoğunluk ve onun ardından bölgeye gelen yerli ve yabancı turistler günlerdir süren yangınlar neticesinde evlerine geri döndüler. Rezervasyonlarda da yarı yarıya iptal veya ileri tarihe erteleme var” şeklinde konuştu.

“Fethiye’nin Birlik Ve Beraberliği Türkiye’ye Örnek Oldu”

Fethiye’nin birlik ve beraberliğinin tüm Türkiye’ye örnek olduğunu belirten Başkan Mete Ay, “Bölgesel olarak hem olaya çok güzel gönüllüleriyle beraber müdahale etmiştir. Devlet, hükümet ve belediye ile beraber hem de bölgesel olarak bölgelerini de hiç kimseyi rahatsız etmeden gayet güzel korumuş nöbetlerini tutmuştur. Bu büyük bir sorumluluk ister ama Fethiye halkı bunu birlik ve dayanışma sadece Fethiye için değil Seydikemer için de yapmıştır. Köyceğiz için de yapmaya devam etmektedir. Fethiye’nin her bölgesinde bir koruma, kollama, uyanık ve dikkatli bir biçimde bekleme var” dedi.

Yüzde 40 İle Yüzde 50 Arasında Bir Rezervasyon Kaybımız Var”

Turizmde ciddi düşüş yaşandığına vurgu yapan Çalış Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mete Ay, “Yangınlardan dolayı turizm ve bizler açısından çok önemli ama buna paralel olarak da yüzde 40 ile yüzde 50 arasında bir rezervasyon kaybımız var. Burada otelcilerimiz çok güzel şekilde, çok güzel fiyatlar vererek tekrar müşterilerinin iptallerine yönelmesini engellemeye çalışıyorlar ve buna da devam edeceğiz zaten. Çünkü Türkiye’nin en güzel ilçesinde yaşıyoruz ve oteller de üzerine düşen sorumluluğu fazlasıyla yaptığını düşünüyorum, hak gibi ve bölgenin de şunu da söylemek gerekir bacasız, fabrikasız diyebileceğimiz turizmden para kazanan istihdam sağlayan, popülasyon sayısı yüzde 70 ciddi bir rakam onun için elimizden geleni sonuna kadar yapacağız.

“İngiltere’den Beklenti İçerisindeyiz”

Covid-19 nedeni ile İngiltere’nin hala Türkiye’ye kapılarını açmadığını ve turizm açısında bir beklenti içerisinde olduklarını belirten Başkan Ay, “İngiltere’den devamlı beklenti içindeyiz acaba destek olacak mı olmayacak mı? Tabi geçen senelerden çok farklı bir, ziyaretçi bir profili var. Genelde İngilzi ve Rus müşterilerin yoğun olduğu bir Çalış vardı geçmişte. Bu sene çok enteresan bütün Avrupa’ da yaşayan işçilerimiz artı bu sene mesela ben Belçika’dan müşteri gördüm, Fransa’dan müşteri gördüm, hem Türk hem yabancı. Daha sonra Hollanda’dan zaten gelmekteydi. İngiltere haricinde Avrupa’nın birçok bölgesinden İsviçre’den gelen müşteriyi bile gördük. Tabi online tanıtımların çok büyük etkisi var, online tanıtımlar olmasa gerçekten ciddi bir problem yaşayacaktık. Belki hiç turisti çevremizde göremeyecektik, gurbetçilerimizin çok büyük bir faydası oldu. Umut ediyorum bizim için Eylül ayı çok ama çok önemli verdiğimiz fiyatlar da, fiyat dengesini çok iyi yakalarız ve bu gelen iptalleri, yangınların durması da çok büyük bir etken. Çok güzel bir çalışma var özellikle halk, belediye, hükümet ve kaymakamlıkla beraber umut ediyorum bunun sonucunu da bir an evvel rezervasyonlar da göreceğiz, iptal etme gel diyoruz. Bütün Fethiye olarak bütün Türkiye’yi ve Avrupa’yı ilçemize bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Haber-Foto/Hakan AYKIRI