Başkan Taşar Yeni Zamlı Tarifeye İsyan Etti

Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar, Göcek Tüneli geçişlerine gelen zamlı tarifeye tepki göstererek, Maalesef 2022 yılına çok büyük zam oranları ile girdik. Özellikle sektörümüz ulaşımda daha da ciddi sorunlar yaşamaya başladık. Her yıl orantısız olarak artan Göcek Tüneli geçiş zamlarını kabul etmiyor ve bu konuda bir an önce yetkilerden destek bekliyoruz” dedi.

2022 yılının girmesi ile birlikte özellikle dolardaki kur artışı nedeni ile art arda gelen akaryakıt zamları ve girdi fiyatlarının yüksek olması nedeniyle zor durumda kalan ulaşım sektörü bireyleri, son olarak da Göcek Tüneli geçiş ücretlerinde uygulanan zam ile bir darbe daha yedi. Konuyla ilişkin gazetemiz muhabiri ile söyleşi de bulunan Fethiye Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Şaban Taşar, Türkiye’deki tünellerin geçişinde sadece Göcek Tünelinden ücret alındığını hatırlatarak, Her yıl yaşadığımız bu orantısız geçiş zamlarına artık birileri dur demeli. Art arda gelen zamlarla kontak çeviremeyecek duruma geldik” diye konuştu.

Ulaşım sektörünün durumunun hiç iyi olmadığını belirten Şaban Taşar, “Maalesef 2022 yılına çok büyük oranda zamlarla başladık. Gerek enflasyon artışı, gerek kur artışları, gerekse de akaryakıt ve diğer kalemlerde yaşanan zamlarla şoför esnafı olarak çok etkilendik. Bu zamlardan ulaşım sektörümüz, şoför esnafımız çok ciddi anlamda etkilendi. Bir gün önce tasvip etmediğimiz bir zam ile daha karşılaştık. Muğla’ya veya diğer ilçelere giderken kullandığımız Göcek Tüneli geçişlerine de zam uygulaması yapıldı. Her yıl olduğu gibi bu yılda Göcek Tüneli geçişleri kontrolsüz olarak zam uygulaması yapılmakta. Fethiye’li olarak, ekmeğini direksiyon başında kazanan şoför esnafı olarak biz bu zamdan dolayı üzgünüz ve bir o kadar da tepkiliyiz. Ülkemizin bir çok yerinde Göcek Tünelinden daha uzun mesafeli ve daha geniş tünellerin ücretsiz olmasına rağmen ilçemizdeki Göcek Tünelinde ücret uygulaması var. Bu uygulama Türkiye genelindeki tünellerde tek. Bu durum bizim ve halkımızın kangrenleşmiş bir yarası haline geldi. Her ne sebeple oluyorsa, bu yaranın kanamasının durdurulması için acil bir çözüm yolu bulunmalı. Daha önceki yıllarda yapılan zamları engellemek için de gayretlerimiz olmuştu. Bundan sonra da olmaya devam edecek. Devlet yetkililerimizden ve büyüklerimizden bu konuda yardım talebinde bulunuyoruz. Ayrıca hem gidiş, hem de dönüş yolunda ücret alınıyor olması, ve fiyatların da fahiş durumda olması ülkemizin ve Muğla’mızın ayıbı durumunda. Umarım en kısa sürede bu duruma çözüm bulunmalı. Pandemi ve ekonomik sıkıntıların yanında şoför esnaflarımız bu zamlarla da daha da yıpranmakta” dedi. Haber-Hakan AYKIRI