Cinci Hoca Serbest

Fethiye’de kendisini ‘din âlimi’ olarak tanıtıp yardım almak için gelen kadınları ‘cin çıkarma’ bahanesiyle taciz edip, cinsel ilişkiye zorladığı iddiasıyla tutuklanan ve Fethiye Ağır Ceza mahkemesinde 84 yıla kadar hapis cezası istemiyle tutuklu yargılanan B.K.’ için tahliye kararı verildi. Eşi Ş.K. ile yardımcısı A.Ç.’nin de ‘Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan 40 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davada yine bir tanık dinlenirken, duruşma sonunda tutuklu sanık ‘Cinci Hoca’ lakaplı B. K. İçin tahliye kararı verildi.

Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Muğla Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından geçen yıl 22 Eylül’de gözaltına alınan Bahadır K.’nın dizüstü bilgisayarında, cinsel ilişkiye zorladığı iddia edilen kadınların görüntüleri tespit edilmişti.

B.K.’nın ev ve iş yeri olarak kullandığı adreslerde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, 1 kurusıkı tabanca, 1 kelepçe, 4 yivsiz tüfek ve tüfeğe ait 87 fişek, 1 pala, mınçıka, 1 kelepçe, 12 mermi, 1 dedektör, 20 tarihi eser olduğu değerlendirilen sikke, 5 yüzük, 5 obje, Kur’an-ı Kerim ile sözde ‘büyü yapma’ ve ‘cin çıkarma’ seanslarında kullanılan öküz boynuzu, kaplumbağa kabukları, semboller, dini ritüellerde kullanılan sıvı maddeler, tarot kâğıtları, muskalar ve çeşitli kitaplar bulunmuştu. K.’nun yanı sıra kendisine yardım ettiği tespit edilen eşi Ş.K. ile yardımcısı A.Ç. de gözaltına alınmıştı.

Mağdur kadınlar ifadelerinde, psikolojik sorunlar yaşadıklarını, yardım umuduyla kendisini ‘din alimi’ olarak tanıtan B.K.’ya gittiklerini anlatmıştı. Mağdurlar, B. K.’nun kendilerine ilk görüşmede vücutlarının cinler tarafından ele geçirildiğini söylediğini, sonraki görüşmelerde ‘cin çıkarma’ bahanesiyle kendilerini cinsel ilişkiye zorladığını, gizlice videoya çektiğini ise daha sonra şantaj yaptığında anladıklarını söylemişti. Bir kadının, ifadesinde, “Şantaj kasetleriyle bizi tekrar birlikte olmamız için zorladı. Biz de kimseye söyleyemedik. Mecbur bıraktı ve gittik hatta evimize bile geldi” dediği ifade edildi.

İşlemlerinin ardından sevk edildikleri adliyede mahkemeye çıkarılan 3 şüpheliden B.K. tutuklanırken, diğer 2 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

84 Yıla Kadar Hapsi İsteniyordu

Fethiye Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından hazırlanan iddianamede B.K.’nun nitelikli cinsel saldırı, dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık suçlarından 15 yıldan 84 yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edilmişti. B.K.’nın eşi Ş.K. ve yardımcısı A.Ç.’nin ise ‘Dini inanç ve duygularının istismarı suretiyle dolandırıcılık’ suçundan 12 yıldan 40 yıla kadar, hapis cezasıyla cezalandırılması istenen Fethiye Ağır Ceza mahkemesindeki 2.’ci duruşmada tanık B.A dinlendi. Tanık B.A, tutuklu sanık B.K’yı İtalya’da Burak isimli bir arkadaşının vasıtası ile tanıdığını belirterek; “Ben o dönemde kendimi psikolojik olarak iyi hissetmiyordum. Bana yardımcı olabileceğini düşünen arkadaşım B.Ç, aracılığıyla sanık B.K. ile Söğütlüdere’de ki evinde görüştüm. Bazı şeylere dokundu bazı el kol hareketleri ile sıkıntımı aldı. Dengemi düzenledi. Diğer sanık Ş.K’da oradaydı. Hatta bize çay, kahve ikramı yapmıştı. Ben D.İ isimli kişiye de sanık B.K’yı tavsiye ettim. Oda gitmiş. D.İ bana E.Y ile gittiğinde onun yanında sanığın cinsel eylemleri olmuş.” İfadelerinde bulundu. SEGBİS ile dinlenen tutuklu sanık B.K. İse müşteki beyanının baştan sona yalan olduğunu belirterek; “ Mağdur ile bir birlikteliğim olmadı. Mağdurun kendi rızasıyla birlikte olduk. Mağdurun fotoğrafını çekmedim. Uzun süredir ceza evindeyim. Bunları yapan bir insan olsaydım binlerce şikâyet olurdu. Üzerime atılı suçlamaları işlemedim. Benim alnım aktır. Adli tıp raporları da tertemiz çıktı.” Dedi.

Tutuksuz sanık Ş.K ise önceki savunmalarını tekrar ederken, sanık avukatları alehde hususları kabul etmeyerek mağdurların idealarında ki cinsel saldırı suçu yoktur. Beyanları çelişkilidir. Müvekkilin üzerine atılı cinsel saldırı suçu aydınlatılmıştır. Dolandırıcılık suçları açısından ise herhangi bir şikâyet yoktur. Müvekkilimizin tahliyesine karar verilmesini istiyoruz dedi. İddia makamı sanığın tutukluluk halinin devamını talep ederken, sanık B.K. ; “Ben bu suçları işlemedim. Zaten bu işi yapmadım. A.Ç ve Ş.K’nın da bu işlerle alakası yoktur. “ diye konuştu.

Fethiye Ağır Ceza mahkemesi heyeti tutuklu sanık B.K.’nın savunmasının alınmış olması tutukluluk da geçirdiği süre ve delillerin toplanmış olması mağdur beyanlarının alınmış olmasını nazara alarak, tahliyesine karar verdi.

İddianamede Neler Vardı

İddianamede, B.K.’nın sözde ‘dini seans’ sırasında cinsel birliktelik yaşadıkları esnada çektiği fotoğrafları hem kendi dijital arşivinde hem de A.Ç. ‘nin telefonunda depoladığı belirtilmişti. B. K.’ya ait bir hard diskte yapılan incelemelerde 727 erkek ve kadına, 1 klasörde 833 kadına ait cinsel içerikli fotoğraf ve videoya rastlandığı kaydedilmişti. Bu videolar arasında mağdur kadınlarla çekilen görüntülerin bulunduğuna da iddianamede yer verilmişti. İddianamede ayrıca, bazı videolarda B.K.’nın mağdur kadınları soyup, üzerlerine kalemle figürler çizip cinsel ilişkiye girdiğinin saptandığı belirtilmişti.

‘Videoların Tamamı Fantezi Amaçlı’

İddianamede, Bayram K.’nın ifadesi de yer almıştı sanık ifadesinde, “Evimde ele geçirilen dijital materyaller içerisinde biyoenerji seansı görüntüleri, dualar ile müzikler bulunuyor. Görüntüler içerisinde para karşılığı ve özel arkadaşlarımla cinsel ilişkiye girdiğim video ile fotoğraflar bulunuyor. Biyoenerji olarak kadının vücuduna değişik simgeler çizdim. Amacım vücuda enerji vermesi. Bunun karşılığında 200 lira aldım. Fotoğrafları bayanın kendi rızası ile çektim. Yöntemi her gelene kullanmadım. Vücutlarında şekil bulunanlar ve etnobik konuşmalar fantezi amaçlıdır. Hoca değilim ve cin çıkartmadım. Videoların tamamı fantezi amaçlı” ifadelerinde bulunmuştu. Haber-Hakan AYKIRI