Büyükşehir Belediyesinden Üreticiye Yem ve Fidan Desteği

Tarımsal ürün çeşitliliği, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanması için projeleri hayata geçiren Muğla Büyükşehir Belediyesi Fethiye’de üreticilere ceviz, badem, memecik zeytini, kestane ve incir ağacı dağıttı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, üreticiye destek olmak amacıyla Fethiye’de  yem ve tohum dağıttı. Karaçulha Mahallesinde Tarımsal Şantiye Alanında düzenlenen etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu,CHP Fethiye İlçe Başkanı Mehmet Demir, Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye ve Seydikemer Süt Üreticileri Birliği Başkanı Turgut Tokmak, mahalle muhtarları, kurum ve daire amirleri ile birlikte üreticiler katıldı.

“Ürün Çeşitliliğine Gidilmeli”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, “İlçemizin bir çok mahallesinde ve Seydikemer İlçemizin hemen hemen tamamı tarım ve üretimle geçimini sağlıyor. Devletimizin tarımı süspanse etmemesi neticesinde yarın ürünümüzü ne kadar fiyata satacağımızı bilmiyoruz. Dolayısıyla ürünü yetiştirirken riskli bir harcama yapıyoruz. Bu konunun muhakkak süspanse edilmesi gerekiyor. Üreticilerimizin bölgemizde kesinlikle ürün çeşitliliğine gitmesi gerekiyor. Bu yıl şuanda domates ve patlıcan fiyatları oldukça güzel. Önümüzdeki yıl bu sene para etti diye herkes domates ve patlıcan dikimine gidilecektir. Bunun kesinlikle yapılmaması gerekiyor. Ürün çeşidine gidilerek, bölge bölge ürün çeşitlendirmesi yapılması gerekiyor. O zaman göreceğiz ki arz ve talep orantılı olacak ve devlette süspanse ettiği taktirde bütün çiftçimiz kazanacak” dedi.

Başkan Karaca konuşmasının devamında, “Pandemi sürecinden sonra tarım ve üretim sektörü çok önem kazandı. Tarım ve üretim olmadan olmayacağını herkes öğrendi. Sadece ayçiçeği yağında bile Ukrayna-Rusya Savaşından sonra çok büyük kriz yaşandı. Yıllar önce kendi kendimize yeten bir ülke iken, şuan maalesef bütün kalemlerde ithalata yönelmiş durumdayız. Tarımda kendimize yeten bir ülke olabilmek adına mutlaka devlet tarafından süspanse edilmeli ve ürün çeşitliliğine gidilmelidir. Belediyeler olarak bütçemiz doğrultusunda elimizden geldiği kadar tarıma destek vermeye önem gösteriyoruz. İlçemizdeki kooperatifler ve Büyükşehir Belediyemizle birlikte ortak çalışmalar yapıyoruz. Belediyemize ait 180 dönümlük arazilerimizde farklı ürünleri ekerek ve dikerek ekonomimize katkı sunmaya çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Üretimi ve Üreticiyi Desteklemeye Devam Edeceğiz”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Göreve geldiğimiz 2014 yılında öncelikle tarımla ilgili yol haritamızı çizdik. İlimiz genelinde havası ve suyu hangi bitkiye elverişli ise o bitkinin üretimine teşvik ediyoruz. Burada üreticimizi bilgilendiriyoruz. Üreticiye alım garantisi ve kar garantisi verilmelidir. Bizim üreticimiz her yıl acaba bu yıl ne eksem de para kazanabilirim diye düşünüyor. Dünyanın da içerisinde bulunduğu istikrarsızlık sonucu üretici umduğunu bulamıyor” dedi. Haber-Hakan AYKIRI