Başkan Karaca “Maliyetler Beş Altı Kat Arttı”

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Körfezinin temizlenmesi için 800 Milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Ne yazık ki son dönemlerde yaşanan ekonomik çalkantılar nedeniyle maliyetler beş altı kat arttı. 2019 yılında yaptırdığımız fizibilite çalışması sonucu 120 Milyon TL’ye temizleteceğimiz körfezin temizleme maliyeti şuan 800 Milyon TL’nin üzerinde. Fethiye Belediyesinin bu çalışmaya aktaracak bu kadar bir bütçesi yok. Dolayısıyla körfeze devletin eli değmeli. Zaten 8 ay sonra bir genel seçimimiz var. Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı iktidar olduğu taktirde biz Fethiye Körfezini devlet gücü ile temizleyeceğiz” dedi.

Fethiye’nin en büyük sorunları arasında yer alan Fethiye Körfezinin temizlenmesi için 800 Milyon TL’lik bir bütçeye ihtiyaç olduğunu aktaran Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca, Fethiye Belediyesine Göcek Marina, koylar ve Kumburnu verilsin. Oraların geliri ile  biz Fethiye Körfezini temizletelim” dedi.

Son dönemlerde ekonomide yaşanan dalgalanmalar neticesinde maliyetlerin beş altı kat arığını ifade eden Başkan Karaca,  “2019 yılında seçimler öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum ilçemize geldiler ve Fethiye Körfezini “temizleyeceğim” dedi. Akabinde biz kendileri ile diyalog kurduk ve finans sorunlarını çözdükten sonra körfezi temizleteceğini iletmişlerdi. Aradan 3 buçuk yıl geçti ve hiçbir gelişme daha yok. Biz daha öncesinde onlara bir teklif sunmuştuk. “Bizden alınan Göcek Marinayı geriye bize iade edin. Kumburnu ve koyları bize verin. 20 yıl işletelim ve Fethiye Körfezini ben temizleteyim”  demiştim. Uzun vadeli krediler bulabilecek gücümüz var. Zaten buluyoruz da. “Ben bu körfezi temizleyeceğim” demiştim. Ama, maalesef Göcek Marinayı, koyları ve Kumburnu’nu bizlere vermediler. Fethiye Körfezi şuanda 800 Milyon TL’den aşağı temizlenmez. Daha önce Fethiye Belediyesi ve MUSKİ ile bizim yaptırmış olduğumuz fizibilite çalışmalarında da bu bölgeyi 120 Milyon+KDV ile seçimlerden iki yıl önce Hollandalı bir şirkete fizibilite çalışması yaptırmıştık. O dönemde sadece marinanın bizde olma durumunda marinanın geliri ile Fethiye Körfezini temizletebilecektik. Şuan girdiler beş altı katına çıktı. Şuan itibari ile Fethiye Belediyesi 800 Milyon TL’lik bir bütçeyi körfezin temizlenmesine ayırabilecek bir durumu yok. Kimse birbirini kandırmasın. Buranın devlet gücü ile temizlenmesi gerekiyor. Zaten 8 ay sonra bir genel seçimimiz var. Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı iktidar olduğu taktirde biz Fethiye Körfezini devlet gücü ile temizleyeceğiz” dedi. Haber-Hakan AYKIRI